top of page

Я В СОЦІАЛЬНІЙ МЕРЕЖІ

Фізкультурні розваги дошкільнят

Фізкультурні розваги дошкільнят.

Методичні рекомендації педагогам

Фізичне виховання дітей здійснюється як на заняттях, так і в повсякденні. Нині розроблена до­сить широка система заходів розвитку рухів у дошкіль­нят протягом дня, тижня, місяця. Вона спрямована на досягнення дітьми повноцінного фізичного розвитку, зміцнення здоров'я, формування рухової активності.

Одна з найбільш ефективних форм активного відпо­чинку — розваги спортивного характеру. їхній зміст скла­дають різноманітні фізичні вправи, які проводяться у формі веселих ігор та забав. Вправи, виконувані з емоційним піднесенням, особливо позитивно впливають на організм дитини. Під час фізкультурних розваг закріплюються ру­хові вміння та навички, формуються фізичні якості (швид­кість, спритність, орієнтація у просторі, міць), виховуються почуття колективізму, дружби, взаємодопомоги, розви­ваються дисциплінованість та організованість.

Основні вимоги до проведення фізкультурних розваг

Згідно з діючими програмами виховання та навчання дітей у дошкільних закладах фізкультурні /розваги, по­чинаючи з другої молодшої групи, проводяться в усіх вікових групах один-два рази на місяць. їхня тривалість:

у другій молодшій групі: 20-25 хв.;

у середній: 25-30 хв.;

у старшій: 35-40 хв.

Організуються вони, зазвичай, у другій половині дня. А під час канікул та влітку — в першій половині дня після сніданку. Як фізкультурні розваги плануються День здо­ров'я, спортивне свято, ігри-канікуліади тощо. Водно­час не варто передбачати такі види роботи у дні, відве­дені для фізкультурних занять.

Найзручніше влаштовувати фізкультурні розваги з ви­хованцями однієї вікової групи. Однак не зайве об'єдну­вати для цього й дві одновікові або різновікові групи. Ефективність заходу залежить від активності дітей.

Не слід забувати й про те, що дошкільнятам властиві бурхливі вияви емоцій, особливо в іграх-естафетах зма­гального характеру. Тому треба стежити, щоб вони над­мірно не збуджувались, а разом з тим варто уважно ста­витися до їхніх емоційних проявів.

Фізкультурні розваги можна проводити у приміщен­ні, на спортивному майданчику, а також на лоні приро­ди: в лісі, на березі водойми. При визначенні їхньої те­матики та змісту не зайве враховувати кліматичні умови та національні традиції місцевого населення.

Процес організації та підготовки фізкультурних роз­ваг не має бути обтяжливим. Форми проведення обира­ються найрізноманітніші; ці заходи присвячуються по­рам року, спортивним подіям, святам.

Учасниками спільних розваг із дітьми молодшого та середнього дошкільного віку можуть бути улюблені каз­кові та літературні герої; доцільно також використову­вати цікаві сюжети, як-от: "Мандрівка до лісу", "На гос­тинах у гномів" абощо.

Проведення фізкультурних розваг у різних вікових гру­пах передбачає розв'язання вихователем певних зав­дань. Так, молодших дошкільнят слід залучати до по­сильної участі в колективних та індивідуальних рухових діях, збагачувати яскравими враженнями. Дітей серед­нього дошкільного віку можна привчати самостійно влаш­товувати спільні забави та вправляння, пробуджуючи при цьому в кожній дитині бажання проявити свої фізичні та організаційні здібності.

Слід розвивати в дітей уміння творчо використовува­ти власний руховий досвід в умовах емоційного спілку­вання з однолітками, привчати проявляти ініціативу в різ­них видах діяльності.

Для фізкультурних розваг у групах молодшого та се­реднього дошкільного віку найкраще обирати цікаві ді­тям сюжети. Складаючи програму, треба пам'ятати: ос­новний час розваг (60% - 80%) має бути насичений так, щоб кожна дитина могла задовольнити свою природну потребу в русі.

З малятами, зазвичай, передбачається фронтальна робота, щоб усі вони долучалися до виконання пропонованих завдань та ігор. Доцільно також чергувати рухливі ігри з фізичними вправами та ігровими завданнями для зміни м'язового й емоційного навантажень.

Структура фізкультурних розваг

Залежно від тематики, мети та умов проведення в ходу використовуються різні способи організації фізку­льтурно-ігрової діяльності дітей різних вікових груп.

Подаємо орієнтовні схеми побудови фізкультурних розваг.

Молодший дошкільний вік

Перший варіант

1.Запрошення дітей на спортивний майданчик.

2.Ігрове завдання для всієї групи (пройти по "місточ­ку", пробігти "змійкою" між предметами).

3.Рухлива гра.

4. Сюрпризний момент.

5. Виконання загальнорозвивальних вправ.

6. Вправляння в різноманітних рухах.

7. Рухлива гра.

8. Малорухлива гра.

Другий варіант

1.Сюрпризний момент (поява казкового героя).

2.Виконання загальнорозвивальних вправ.

3. Ігрові завдання для всієї групи.

4. Рухлива гра.

5. Вправляння в різноманітних рухах.

6. Нагородження сувенірами.

Третій варіант

1.Загадка, сюрпризний момент.

2. Вправляння в основних рухах.

3. Виконання загальнорозвивальних вправ.

4. Вправляння в різноманітних рухах.

5.Рухлива гра.

6. Заспокійливий момент або малорухлива гра.

Середній дошкільний вік

До змісту фізкультурних розваг поступово вводяться ігри з елементами змагань: "Хто швидше дострибає до коня?", "Чия команда швидше збереться?", "Чия маши­на швидше заїде до гаража?" та інші. Забезпечується активна участь кожної дитини в іграх та вправах.

Перший варіант

1.Сюрпризний момент.

2.Ігрове завдання для всієї групи:

а) проїхати на лижах у кілька ворітець;

б) покрутити "карусель" на лижах навколо ялинки.

3. Гра-хоровод.

4. Змагання двох команд (вправи з різновидів стриб­ків, метання).

5. Нагородження переможців та всіх учасників розваги.

Другий варіант

1.Сюрпризний момент, запрошення до спортивної зали.

2.Рухлива гра.

3. Ігри-атракціони:

а) індивідуальні; б) групові.

4.Рухлива гра.

5.Малорухлива гра.

Третій варіант

1.Вхід до зали під музичний супровід.

2. Виконання рухів під ритмічну музику або виконан­ня загальнорозвивальних вправ.

4. Сюрпризний момент.

5.Ігри-атракціони (беруть участь підгрупи з 4-5 дітей).

6.Змагання двох команд.

7. Нагородження всіх дітей.

8.Вільні танці під музику.

Старший дошкільний вік

Фізкультурні розваги будуються на іграх змагального хЩзактеру й естафетах, де діти розподіляються на ко­манди, вибирають капітанів. Такі ігри потребують сприт­ності, координації рухів, спонукають дітей творчо вико­ристовувати власний руховий досвід, самостійно шукати шляхи розв'язання поставлених завдань.

Ігри та вправи чергуються в такий спосіб: ігри зма- „^йДіьного характеру; фізичні вправи з предметами; хо­роводи; естафети. При доборі завдань враховуються ін­дивідуальні особливості кожної дитини, її фізичні можливості, рухова підготовленість. Важлива участь усіх вихованців в іграх та змаганнях.

Перший варіант

1. Привітання команд.

2. Змагання команд (ігри з елементами змагання або ігри-вправи змагального характеру).

3. Змагання капітанів.

4.Показові виступи команд.

5. Підведення підсумків.

Другий варіант

1. Сюрпризний момент.

2.Показові виступи.

3. Рухлива гра.

4. Ігри-естафети.

5. Сюрпризний момент.

6. Підведення підсумків.

Щоб створити в дітей радісний настрій, спортивний майданчик або приміщення, де вони відбуваються, ба­жано оформити. Це не вимагає багато часу: святкового огляду місцю рухливого дійства нададуть натягнуті дов­ела майданчика прапорці, ліхтарики й інший матеріал, який є в кожній віковій групі.

Значний емоційний вплив у ході цих заходів справ­ляє музика, тож вона може звучати під час виконання різних видів вправ. Водночас слід розумно ставитися до добору музичних творів.

Завершується фізкультурна розвага, якщо це можли­во, сюрпризним моментом: частуванням дітей ласоща­ми, нагородженням грамотами, вимпелами, "медалями" або колективним подарунком для всієї групи.

різновиди фізкультурних розваг

1. Фізкультурні розваги, які будуються , на знайомих іграх та ігрових вправах

Вони можуть складатися з гри середньої рухливості, яка додає дошкільнятам емоційного настрою, та рухо­вих завдань (ігор-атракціонів). Подібні завдання (їх має бути не більше трьох) добираються з такою умовою, щоб кожний рух повторювався 3-4 рази, забезпечуючи участь кожної дитини в одному чи у двох із них. Це означає, що в якомусь атракціоні можуть брати участь двоє дітей, а в іншому — відразу п'ятеро-шестеро. Рухові завдання дають змогу одним дітям проявити свої вміння та навички,

іншим виявити емоції в ролі вболівальників. Потім мож­на провести гру з елементами змагання або гру великої рухливості, в якій братимуть участь усі діти. Розвагу до­цільно завершити грою малої рухливості.

З дітьми молодшого та середнього дошкільного віку ігри-естафети не проводяться, а змагання влаштовують­ся лише індивідуальні, оскільки малі ще байдуже став­ляться до результатів: їх приваблюють процес гри, ви­конання рухів. Старших дошкільнят, навпаки, вже цікавлять зміст ігор, якість рухів, результативність вико­нання завдань. Тому ігри та вправи добираються такі, де діти можуть змагатися у швидкості, спритності, вправлятись у координації рухів не лише індивідуально, а й ко­лективно.

2. Фізкультурні розваги, які будуються на елементах спортивних ігор

Цей варіант використовується лише за умови, якщо всі вихованці засвоїли елементи даної гри на фізкуль­турних заняттях і в повсякденні. Група розподіляється на дві рівнозначні за силою команди. В кожному виді рухів підраховуються очки та вивішуються на табло. Перед початком гри команди вітають одна одну, відбуваються обмін вимпелами, вибір частини майданчика або корзи­ни для закидання м'яча. Діти розпочинають виконувати рухи за свистком судді.

Першого разу обираються прості рухи й оцінюються відповідно до індивідуальних здатностей дітей. Згодом рухи вдосконалюються, ставляться більш суворі вимоги до техніки їх виконання.

Підсумки фізкультурної розваги також підводяться з урахуванням особливостей дітей групи: одних неуспіх стимулює до вдосконалення вмінь, а в інших викликає поганий настрій, образу. Аналізуючи дії вихованців, пе­дагог має допомогти кожному дійти правильного вис­новку, викликати бажання займатися фізкультурою кра­ще, більше.

3. Фізкультурні розваги, які будуються на вправах з основних рухів (ходьба та біг, стрибки й лазіння, метання та вправи з рівноваги)

Цей варіант розваг передбачає засвоєння дошкільня­тами правильної техніки зазначених вправ. На заняттях із фізкультури вихователь виявляє тих, хто найкраще ово­лодів певними рухами, й збирає їх у команди. Добір ро­биться так, щоб усі діти групи брали участь у виконанні того чи іншого виду рухів. Подібні розваги організують­ся в одній групі й у паралельних, де вихованці однакові за віком. Щоб у дітей не зникли цікавість та емоційний настрій під час розваги, кількість учасників у кожному виді рухів має бути не більше трьох-чотирьох. Слід та­кож брати до уваги фізичну спроможність дитини, її емо­ційний стан у ході змагань і не допускати, щоб хтось один виконував підряд кілька видів рухів. Під час під­биття підсумків визначаються переможці не лише в ко­мандному, айв особистому заліку.

4.Фізкультурні розваги "Веселі старти", які будуються на іграх-естафетах

Спортивний інвентар, посібники й самі рухи доби­раються такі, з якими діти вже працювали і які засвої­ли на фізкультурних заняттях та повсякденні. Одна гра- естафета має складатися не більше, ніж із трьох етапів. Навіть якщо розвага проводиться в одній віковій групі, то й тоді вихователь розподіляє дітей на підгрупи, щоб кожна з них брала участь в одній із естафет.

Не слід проводити кілька ігор-естафет підряд, по заяк вони збуджують і втомлюють дітей. У проміжку між ними доцільно пропонувати дошкільнятам завдан­ня, які б не лише знижували фізичну напругу, а й до­помагали зберегти емоційний настрій. Загалом же ус­піх проведення фізкультурних заходів залежить не від спеціальної підготовки дошкільнят до них, а від сумлінної повсякденної роботи педагога з дітьми над розвитком їхніх рухів.


  • Значок приложения Facebook
  • Twitter Классический

НОВИНИ

ПОИСК ПО КЛЮЧЕВЫМ СЛОВАМ 

Тегов пока нет.
bottom of page