top of page

Я В СОЦІАЛЬНІЙ МЕРЕЖІ

Художня література в освітньому процесі 3 частина

  • Фото автора: dnz3566
    dnz3566
  • 25 февр. 2015 г.
  • 2 мин. чтения

Сучасна вимога:

до кожного тексту — свій підхід

Організацією сучасного освітнього процесу передбачено зменшення кількості загальногрупових занять на користь збільшення малих форм організації навчально-розвивальної роботи. Звична практика спеціальної організації заняття з ознайомлення з художньою літературою за та­ких умов має змінитися на більш мобільні, різ­номанітні способи презентування, осмислення й проживання дітьми літературних творів. Отже, є нагальна потреба в розробці технологій плану­вання й проведення занять інтегрованого типу на основі чи із застосуванням літературних творів, адже кожний з цих підходів має свою специфіку.

Варто спинитися й на урізноманітненні спо­собів ознайомлення дітей з художнім словом поза межами занять. Причому йдеться не про окремі зміни у методиці проведення занять. Кон­че потрібно осучаснити, оновити, як репертуар літературних творів для дошкільнят, так і спосо­би проведення відповідної роботи.

Залежно від окресленої мети, конкретно ви­значеного завдання, доцільно добирати адекват­ні методи роботи з текстом. Вважаємо, що за­стосування єдиної методики ознайомлення з літературними творами (без урахування жан­рових особливостей текстів, їхньої змістової, ідейної спрямованості, націленості дітей на ті чи інші аспекти їхньої діяльнісної взаємодії) не дає можливості повноцінно здійснювати літературознавчу пропедевтику, розв'язувати різноманітні завдання літературного, інте­лектуального, мовленнєвого, особистісного розвитку дітей, формування їхньої соціальної компетентності тощо. Тож у кожному випадку для забезпечення максимального педагогіч­ного впливу слід вибудовувати специфічну партитуру заняття, добирати доцільні методи й прийоми роботи саме з цим текстом.

Не спиняючись на найпоширеніших підходах до подання дошкільникам літературного тексту як мистецтва слова, визначимо інші можливості його використання в інтегрованому просторі до­шкільного закладу.

Розглянемо алгоритм організації роботи з текстом, який представляє дітям певну соці­альну ситуацію. Завважимо: вплив художнього твору значною мірою залежить від осмисленого попереднього прочитання його вихователем, ви­окремлення ключової чи ключових ліній, за якими можна змоделювати заняття. Правильно визна­чена для реалізації соціально-психологічного підходу тема допоможе дітям усвідомити певне моральне правило, соціальний закон, сутність якого відбито в літературному тексті.

Проілюструємо це на прикладі казки Володимира Сутєєва "Яблуко" (заєць побачив на дереві яблуко, ворона зірвала його, а їжак під­хопив на свої голки. Кожен вважав себе власни­ком яблука, й виникнення суперечки було б не­минучим, якби не ведмідь, який розсудив усе по справедливості). За цим текстом, на нашу дум­ку, можна спланувати й провести заняття на такі теми: "Що означає вчиняти по справедливості?", "Мир кращий за суперечку", "Моє, твоє, наше". Зрозуміло, зміст завдань, розмов з дітьми за тек­стом казки залежатиме від того, яку з тем буде обрано (до речі, протягом року можна реалізува­ти поступово всі ці теми).


 
 
 

コメント


  • Значок приложения Facebook
  • Twitter Классический

НОВИНИ

ПОИСК ПО КЛЮЧЕВЫМ СЛОВАМ 

© 2023 «Секреты гардероба». Сайт создан в Wix.com

  • Иконка facebook черного цвета
  • Круглая иконка Twitter
  • Круглая иконка Instagram черного цвета
bottom of page