Художня література в освітньому процесі 3 частина
- dnz3566
- 25 февр. 2015 г.
- 2 мин. чтения
Сучасна вимога:
до кожного тексту — свій підхід
Організацією сучасного освітнього процесу передбачено зменшення кількості загальногрупових занять на користь збільшення малих форм організації навчально-розвивальної роботи. Звична практика спеціальної організації заняття з ознайомлення з художньою літературою за таких умов має змінитися на більш мобільні, різноманітні способи презентування, осмислення й проживання дітьми літературних творів. Отже, є нагальна потреба в розробці технологій планування й проведення занять інтегрованого типу на основі чи із застосуванням літературних творів, адже кожний з цих підходів має свою специфіку.
Варто спинитися й на урізноманітненні способів ознайомлення дітей з художнім словом поза межами занять. Причому йдеться не про окремі зміни у методиці проведення занять. Конче потрібно осучаснити, оновити, як репертуар літературних творів для дошкільнят, так і способи проведення відповідної роботи.
Залежно від окресленої мети, конкретно визначеного завдання, доцільно добирати адекватні методи роботи з текстом. Вважаємо, що застосування єдиної методики ознайомлення з літературними творами (без урахування жанрових особливостей текстів, їхньої змістової, ідейної спрямованості, націленості дітей на ті чи інші аспекти їхньої діяльнісної взаємодії) не дає можливості повноцінно здійснювати літературознавчу пропедевтику, розв'язувати різноманітні завдання літературного, інтелектуального, мовленнєвого, особистісного розвитку дітей, формування їхньої соціальної компетентності тощо. Тож у кожному випадку для забезпечення максимального педагогічного впливу слід вибудовувати специфічну партитуру заняття, добирати доцільні методи й прийоми роботи саме з цим текстом.
Не спиняючись на найпоширеніших підходах до подання дошкільникам літературного тексту як мистецтва слова, визначимо інші можливості його використання в інтегрованому просторі дошкільного закладу.
Розглянемо алгоритм організації роботи з текстом, який представляє дітям певну соціальну ситуацію. Завважимо: вплив художнього твору значною мірою залежить від осмисленого попереднього прочитання його вихователем, виокремлення ключової чи ключових ліній, за якими можна змоделювати заняття. Правильно визначена для реалізації соціально-психологічного підходу тема допоможе дітям усвідомити певне моральне правило, соціальний закон, сутність якого відбито в літературному тексті.
Проілюструємо це на прикладі казки Володимира Сутєєва "Яблуко" (заєць побачив на дереві яблуко, ворона зірвала його, а їжак підхопив на свої голки. Кожен вважав себе власником яблука, й виникнення суперечки було б неминучим, якби не ведмідь, який розсудив усе по справедливості). За цим текстом, на нашу думку, можна спланувати й провести заняття на такі теми: "Що означає вчиняти по справедливості?", "Мир кращий за суперечку", "Моє, твоє, наше". Зрозуміло, зміст завдань, розмов з дітьми за текстом казки залежатиме від того, яку з тем буде обрано (до речі, протягом року можна реалізувати поступово всі ці теми).
コメント