ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ 2 частина
- dnz3566
- 25 февр. 2015 г.
- 2 мин. чтения
. Художня форма загадок, пустобайок, колисанок, забавлянок, жартів, ігор з текстами, скоромовок поєднується з глибокою узагальнювальною думкою, що й дозволяє використовувати ці твори як важливий засіб виховання мовленнєвої культури дошкільників.
За усталеними методиками
В освітньому середовищі дошкільного закладу здавна існували й існують і тепер різноманітні форми організованого й неорганізованого ознайомлення дошкільнят з літературою. Найпоширенішими були заняття з художнього читання й розповідання чи заучування віршів напам'ять з обговоренням та відтворенням змісту. У методиці ознайомлення з літературними творами радянських часів, значне число з яких становили твори особливого ідейного напруження (оповідання про В.Леніна, його соратників, історію країни, революційні та воєнні події різних часів, державні свята, працю дорослих), робота з текстом відбувалася здебільшого на спеціальних заняттях з ознайомлення з художньою літературою, які були обов'язковими для щотижневого планування. Як Аі в інших випадках, технологія проведення таких занять не припускала використання ігрових підходів, "вільного втручання", гру з текстом. Увага приділялася головним чином засвоєнню дітьми змісту твору, усвідомленню головної його ідеї, увиразненню мовлення засобами словесної образності.
У бесідах за змістом літературних творів основним прийомом була постановка запитань, у молодшому віці — для виокремлення головних героїв та засвоєння сюжету; в середній групі — запитання, крім того, мали допомогти усвідомити ідею, схарактеризувати головних героїв, дати елементарну оцінку їхнім діям, вчинкам. Старші дошкільники за допомогою запитань і спеціальних мовленнєвих завдань до того ж мали виокремити образні засоби й відчути їхню красу, звернути увагу на те, як автор передає настрій, емоції героїв, висловити своє ставлення до почутого.
У роботі з казковими творами нерідко застосовували різноманітні інсценізації, театралізації для посилення унаочненого сприйняття твору (в молодших групах розповідання казки, як правило, супроводжувалося показом фланелеграфу, настільного, іграшкового чи пальчикового театрів) чи закріплення сюжету через його відтворення в інсценізованих діалогах, іграх-драматизаціях за сюжетом літературних творів.
Малі форми ігрового фольклору традиційно використовувалися у групах раннього віку та як засіб удосконалення артикуляційних умінь, у роботі над дикцією в середньому та старшому віці.
Така робота здійснювалася переважно на заняттях з розвитку мовлення. Зазначимо, що прислів'я, приказки, загадки використовувалися для розв'язання конкретних завдань навчання й виховання дітей. Крім жанрових особливостей творів, діти мали засвоїти передусім моральне правило, закладене в їхній зміст ("Хто не працює, той і не їсть", "Семеро одного не чекають"), вправлятися у виокремленні певних ознак предметів чи об'єктів, закодованих у загадці.
Comments