ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ
- dnz3566
- 25 февр. 2015 г.
- 2 мин. чтения
ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ:
сучасні технології
"Діти зовсім розучилися читати книжки", — часто б'ють на сполох дорослі.
Мусимо погодитися, з жалем констатуючи негативні наслідки цього сумного явища, адже втрачається такий могутній засіб впливу на моральну й естетичну сферу особистості, радість відкриттів людських взаємин і високості духу. На зміну цьому приходять черепашки-ніндзя, різні потворні істоти із зарубіжних мультиків, що аж ніяк не підносять дух.
Як повернути дитину обличчям до багатющої скарбниці художньої літератури та фольклору, як прищепити любов до книги, виробити потребу читати? Як зробити художню літературу дієвим чинником розвитку і виховання дошкільника?
Розвивальні впливи
літературного мистецтва
Актуальність проблеми оновлення методів роботи з літературними творами пояснюється, з одного боку, місцем та роллю художнього слова як ключового засобу виховання, розвитку і навчання дітей, з другого, — негативною тенденцією до зменшення місця книжки й художнього слова в цілому в житті сучасної дитини.
Виховна та художня цінність літературного мистецтва обумовлена специфікою засобів втілення в ньому художнього образу як спресованої типовості узагальнених життєвих явищ, створення художньої моделі реального світу. На важливість заохочення дітей до художньої літератури як до мистецтва слова вказували педагоги, психологи, психолінгвісти різних часів, підкреслюючи її неперевершене значення у формуванні світогляду дошкільника, розвитку мислення й уяви, збагачення емоційної сфери, сприйняття дивовижних зразків рідної мови. Ключовою для усвідомлення необхідності вдосконалення змісту й способів роботи з літературним твором (у широкому розумінні цього поняття) є думка, що цей твір акумулює в собі величезні розвивальні й виховні можливості мистецтва, педагогіки і психології, які, проте, можуть бути реалізовані лише за умови готовності дитини до його сприйняття, прийняття й активної творчої співдії з персонажами твору чи середовищем, відображеним у ньому. Отже, адекватні виховний та розвивальнии впливи літературного мистецтва стають можливими за умови забезпечення активного сприйняття твору, максимально повного емоційного переживання й проживання подій, взаємин, почуттів, про які в ньому йдеться.
Літературні твори можуть сприйматися дітьми по-різному — як джерело інформації, забава, інтелектуальне завдання, витвір мистецтва, повчальна соціальна ситуація, моральне правило, виконання якого є обов'язковим для всіх, ігровий сюжет, джерело й стимул до творчості.
Говорячи про літературні твори, ми в жодному разі не мінімізуємо значення й місце творів усної народної творчості. Фольклор — живодайне джерело художньої літератури, а фольклорні твори супроводжують життя дитини від самого народження. Казка як класичний зразок фольклору з її яскравим, романтичним зображенням світу, ідеалізацією позитивних героїв, захоплює й водночас навчає дітей основних законів соціуму. Колоритна, яскрава мова казок викликає в уяві чудові образи, пробуджує фантазію. Повною мірою особливості українського фольклору проявляються й у малих формах: прислів'ях, приказках, загадках, гуморі. Прості й невеличкі за обсягом, вони дивують оригінальною будовою, широким використанням мовних виразних засобів. Усе в них економно, доцільно, кожне слово на своєму місці.
Comentarios